Góry Izerskie – naturalne piękno

Wędrując w Góry Izerskie przygotujmy się na to, że czekają na nas szlaki zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. To łagodnie wypiętrzone pasmo Sudetów położone na Śląsku jest okazją do odwiedzenia wyjątkowo pięknych miejsc, bogatych także w wydarzenia historyczne rozgrywające się w tym rejonie Europy. Jakie są najpiękniejsze szlaki w Górach Izerskich i gdzie znajduje się dobra baza noclegowa dla osób chcących udać się na wędrówkę po tym pięknym pasmie górskim – o tym poniżej.

Popularne szlaki w Górach Izerskich
Wędrówka z Jakuszyc do Orla, gdzie znajduje się schronisko o tej samej nazwie, mieszczące się w dawnej hucie szkła, jest jednym z najbardziej popularnych szlaków dla osób odkrywających Góry Izerskie. W jej trakcie mamy okazję podziwiać panoramę pasma oraz najbardziej charakterystyczny szczyt na tej trasie – Ještěd. Po odpoczynku w schronisku Orle można kontynuować wędrówkę aż na stronę czeską. Jedyną wadą tego szlaku może być jego popularność, powodująca, że trudno liczyć tu na samotne rozkoszowanie się wędrówką. Trasa jest także popularna zimą – kiedy przejmują ją we władanie wielbiciele biegów na nartach.

Wielbiciele tras wiodących przez obszary leśne mogą z kolei wybrać nieco mniej popularny szlak wędrówki na Halę Izerską – miejsce nietypowe, bo o kształcie niecki otoczonej ze wszystkich stron szczytami górskimi. Mieści się tutaj jedno z najbardziej klimatycznych górskich schronisk – Chatka Górzystów, będąca pozostałością po przedwojennej niemieckiej osadzie Gross Iser, której historia sięga 1630 roku. W obecnej Chatce Górzystów mieściła się wcześniej szkoła wybudowana w 1938 roku. Schronisko jest miejscem nietypowym, raczej nie dla osób szukających wysokiego komfortu, bowiem pozbawione jest całkowicie prądu, a w piecach w zimie trzeba palić samemu. Mimo to przyciąga co roku rzesze osób, którym noclegi w takich warunkach nie są straszne, a wynagradza je naturalna integracja pomiędzy poszczególnymi turystami.

Noclegi – Góry Izerskie
Dla turystów i wędrowców wybierających się w Góry Izerskie na miejscu czeka obszerna baza noclegowa (szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „meteor Góry Izerskie”) pozwalająca spędzić tu czas w mniej lub bardziej komfortowych warunkach. W ostatnich latach powstało tutaj mnóstwo gospodarstw agroturystycznych prowadzonych przez ludzi z pasją, którzy nie tylko oferują wygodny nocleg, ale mogą też wesprzeć swoich gości możliwością wypożyczenia sprzętu turystycznego czy radą, gdzie najlepiej udać się na pieszą wędrówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *