Kaszuby dla każdego

Kaszuby to region w północnej Polsce – część Pomorza. Zamieszkiwany jest przez autochtonicznych Pomorzan – Kaszubów. Posługują się językiem regionalnym, niezrozumiałym dla przeciętnego Polaka. Zamieszkują oni w 43 gminach w kilku powiatach. Nazwa Kaszuby pojawiła się już w 1238 r. Jest to bardzo piękna i interesująca kraina historyczna. Rejon bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Krajobrazy są urokliwe i niezwykłe. To głównie lasy, jeziora, pola, łąki i malownicze miasteczka. To też kilka większych miast w tym Gdańsk i Sopot. Region ten nazywany jest Szwajcarią Kaszubską.

Bogactwem tej ziemi są liczne jeziora w tym między innymi Jezioro Żarnowieckie, kompleks Jezior Wdzydzkich tak zwane Kaszubskie Morze, Jezioro Karsińskie, Jezioro Mausz, Jezioro Ostrzyckie, Jezioro Szczytno, Jezioro Korzybskie. Jezioro Wdzydzkie (więcej – informacje) ma głębokość 68 m i zajmuje obszar 1450 ha. Woda i okolica to Wdzydzki Park Krajobrazowy. Z akwenu wyłaniają się cztery wyspy, z których największa jest zamieszkała. Na wody całego kompleksu składają się jeziora- Radolne, Jelenie, Gołuń, Słupinko. W okolicy w otoczeniu wzgórz i lasów znajduje się jeszcze kilkanaście mniejszych zbiorników. Cała okolica zachwyci żeglarzy i kajakarzy, na których czeka szlak rzeki Wdy. Zadowoleni będą również wędkarze, gdyż to jedyne miejsce w Polsce gdzie żyją trocie – odmiana łososia.

Będąc na Kaszubach warto też odwiedzić np. Kaszubski Park Etnograficzny, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Kamienne Kręgi Leśno, Chatę Kaszubską w Brusach, farmę strusi w Garczynie, żuraw w Gdańsku, Świat Labiryntów Bliziny, Wieżę Kaszubskie Oko, Kaszubski Park Miniatur, Zamek w Krokowej, Wieżycę czyli najwyższy punkt moreny czołowej z wieżą widokową noszącą imię Jana Pawła II. Przez szczyt prowadzi szlak turystyczny. Miejsce jest odwiedzane zimą przez narciarzy. Innym wartym zwiedzenia miejscem, a raczej budowlą jest Zamek w Lęborku. Warownia krzyżacka pochodzi z XIV wieku. Obecnie jest siedzibą sądu i w niewielkim stopniu przypomina gotycką budowlę. W okolicy zamku warto zobaczyć basztę, Spichlerz Solny, młyn i dom młynarza, fontannę z żabkami, Sanktuarium św. Jakuba. Kaszuby są dobrze przygotowane na przyjazd turystów. W ofercie mają liczne tradycyjne i przytulne kwatery, w różnych cenach i o różnym standardzie (lista – noclegi Kaszuby). Jest tu też bardzo bogata baza gastronomiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *