Walory turystyczne i osobliwości Uherców Mineralnych

Uherce Mineralne to mnóstwo atrakcji, ciekawych, urokliwych a zarazem tajemniczych i mrocznych miejsc. Wczasowicze znajdą tutaj kameralną lecz dogodną bazę noclegową (zobacz: meteor). Tak wiec przechodząc do wartego zainteresowania i tworzącego swoisty klimat bieszczadzki są kapliczki przydrożne o drewnianej, zrębowej konstrukcji wybudowane na rzucie kwadratu, powstałe w XIX wieku ku chwale Boga. W taki to właśnie sposób okoliczna ludność chciała podziękować stwórcy za łaski i dobra na nich zsyłane. Miedzy innymi za urodzaj na biednych i mało żyznych glebach, za ochronę przed powodziami i suszami. Jedna z kapliczek została przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Uherce Mineralne to również miejsce gdzie położony jest kościół parafialny po wezwaniem św. bp Stanisława. Budowla murowana, wzniesiona w latach 1754-57 w stylu późnobarokowym. Na szczególną uwagę zasługuje rzadko spotykany sakralnych dwumetrowy mur obronny z otworami strzelniczymi otaczający świątynię. Fakt ten daje do myślenia, najprawdopodobniej budowla nie miała pełnić tylko funkcji sakralnej, ale również obronną. W świątyni na uwagę zasługuje polichromia malowana na przełomie XVIII i XIX w.

Ze względu na położenie i burzliwe dzieje historyczne również inne kultury i wyznania obecne są na tych terenach, co powoduje, że zobaczyć tu można miejsce po dawnej cerkwi parafialnej  Narodzenia św. Jana Chrzciciela z 1834, odnawianej w 1899 i rozebranej ze względów politycznych po 1947. Zapiski mówią, że pierwsza budowla cerkiewna powstała tu już w 1530 roku. Uherce mimo swojej historii i położenia to nie tylko atrakcje antropogeniczne, ale również spotkać tu można coś ze sfery przyrodniczej. Na zainteresowanie zasługuje rezerwat Bobry w Uhercach, gdzie wśród łęgów królują w Polsce objęte ochroną bobry. Na ich funkcjonowanie i rozród wpływa fakt, iż są to tereny silnie zalesione przez które przepływa potok Olszanka, który jest prawobrzeżnym dopływem królowej rzek Bieszczad, czyli Sanu. Na obszarze rezerwatu dominują drzewostany wierzbowo-topolowe. Inne atrakcje przyrodnicze to ostańce w parku dworskim i przydrożne drzewa. Mimo wszystko okolica i swoistość fauny bieszczadzkiej bez wątpienia robi wrażenie na odwiedzających i zachęca do obcowania z przyrodą w jej czystej niczym nie skażonej postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *