Zamojskie atrakcje wabią turystów

Zamość (sprawdź) leżący we wschodniej Polsce i stanowiący wybitną renesansową atrakcję na skalę całego kraju, notuje rocznie około dwustu tysięcy turystów, z czego około tylko pięć procent stanowią turyści zagraniczni. Są to głównie goście z Ukrainy i Rosji, rzadziej z Litwy oraz innych sąsiednich krajów – zdecydowaną większość stanowią więc turyści z Polski, którzy doceniają architektoniczne piękno oferowane przez „Padwę północy” lub „miasto arkad” jak często w branżowym nazewnictwie mówi się o Zamościu. 

Sam Zamość nie jest raczej miejscem, w którym można spędzić dwutygodniowy urlop, ale zdecydowanie nadaje się na dwu lub trzydniową wycieczkę. Łatwo w niej połączyć zarówno zwiedzanie historycznych budynków miasta, jak i atrakcje typowo przyrodnicze – przez Zamość przepływa niewielka rzeka, dodatkowo na południu znajduje się udostępnione kąpielisko wodne, gdzie można spędzić leniwie dzień. Bogata oferta pokoi do spania (sprawdź) znajduje się właśnie w okolicach samego kąpieliska (jest tam nawet niewielki ośrodek wypoczynkowy, który oferuje pokoje dla większych grup) oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Dlatego przyjeżdżając tutaj można od razu określić, czy więcej czasu spędzimy na zwiedzaniu i podziwianiu historycznych budynków, których w Zamościu nie brakuje, czy skupimy się raczej na korzystaniu z wodnego szaleństwa, jakie oferuje zamojski zalew. Miasto jest na szczęście doskonale skomunikowane, dlatego niezależnie od tego, gdzie wybierzemy swoją kwaterę na nocleg, zawsze będziemy mogli bez problemu dojechać w każde inne miejsce.

Jeśli już wiemy, że weekend spędzimy w Zamościu, a baza noclegowa nam w zupełności odpowiada zarówno jakościowo jak i finansowo, pora zastanowić się nad tym, z kim do Zamościa przyjechać. Małe dzieci będą się raczej nudziły podczas wielogodzinnego zwiedzania zabytkowych miejsc (samo dokładne obejrzenie Pałacu Zamojskich to przynajmniej 3 godziny chodzenia), dlatego dla nich lepiej przygotować inne atrakcje, na przykład w formie wspomnianego wyżej zalewu. Zamość będzie niewątpliwie doskonałym miejscem dla tych, którzy kochają historię i chcą poznawać ją na żywo w miejscach, gdzie jest ona wciąż obecna. Jednak w Zamościu coś dla siebie znajdą również architekci oraz… urbaniści, ponieważ na tle renesansowych miast Zamość jest istną perłą, zaplanowaną i skonstruowaną od samych podstaw, jako miasto na tamte czasy idealne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *